Seznam knih   /   Detail knihy
Ceny v Kč (CZK)      Nakupovat v € (EUR)
ICHIGO - ICHIE. Japonské umění prožívat každý okamžik

Cena výtisku: 338,- Kč
Dostupnost: SKLADEM
Počet stran: 192
Vazba: pevná
Jazyk: český
ISBN: 978-80-822310-4-8
Vydavatel: TORDEN, s.r.o.
Rok vydání: 2022

ICHIGO - ICHIE. Japonské umění prožívat každý okamžik  (CZ verze)

Héctor GARCÍA a Francesc MIRALLES

** Český preklad **
Každý okamžik v našem životě nastane pouze jednou, a pokud ho necháme vyklouznout, ztratíme ho navždy – o to jde v myšlence zachycené japonskou frází Ichigo Ichie.
Jak zdokonalit tuto schopnost se dozvíme v jednoduchém manuálu, praktickém a zároveň poetickém, abychom se naučili, jak udělat každou chvíli vzácnou a naučili se tajemství japonského "carpe diem".
V době, která slaví rychlost a spotřebu, je kniha Ichigo Ichie v rozporu se současností. Nabádá nás totiž, abychom zvedli nohu z pedálu a naučili se žít život zaměřený na přítomnost; naučili se nejprve poslouchat sebe a potom ostatní.
Japonské znaky, které jsou ústředním pojmem této knihy, nemají v našem jazyku přesný ekvivalent; ale podívejme se na dvě interpretace, které nám umožní je pochopit.
Ichigo-ichie můžeme přeložit jako "Jedenkrát jedno setkání" – nebo také jako "Příležitost v tuto chvíli". ICHIGO – ICHIE. Japonské umění prožívat každý okamžik.
Poselství, které nám má odevzdat je, že každé setkání, každá zkušenost, kterou zažijeme je jedinečným pokladem, něčím, co se nikdy nezopakuje stejným způsobem. Proto když si ho necháme uniknout bez toho, abychom si to užili, tato příležitost bude pro nás navždy ztracená.
V tomto smyslu je Ichigo-ichie velmi jasnou výzvou k "teď, nebo nikdy", protože ačkoliv se nám daří prožít mnoho let, každé setkání má svoji jedinečnou podobu a nebude se nikdy opakovat. Můžeme se setkat se stejnými lidmi na stejném místě, ale budeme starší, naše situace a naše nálada budou jiné, poneseme si se sebou jiné priority a zkušenosti. Vesmír neustále mění svoji podobu a my se měníme s ním. Takže už nikdy nic neproběhne stejným způsobem.


  Pokračovat ve výběru knih